Slasti a strasti letních bytů : život na letních bytech a v letních vilách v éře první republiky

ŠOUKAL, Jiří. Slasti a strasti letních bytů: život na letních bytech a v letních vilách v éře první republiky. Praha: Academia, 2016. První republika; svazek 5. ISBN 978-80-200-2611-8.

Pobyty na letních bytech se objevily již v 19. století, největší popularity však dosáhly v meziválečném období, kdy se staly jedním ze symbolů života prvorepublikové městské středostavovské společnosti. Kniha krátce seznamuje s téměř stoletou historií výjezdů na letní byty, hlavní pozornost ale soustředí na všední i nevšední život na letních bytech v meziválečném období. Ukazuje, jak trávili svůj volný čas v létě významné osobnosti i běžní návštěvníci, a přibližuje atmosféru tehdejších proslulých letovisek.