Tovární města Baťova koncernu : evropská kapitola globální expanze

JEMELKA, Martin a Ondřej ŠEVEČEK. Tovární města Baťova koncernu: evropská kapitola globální expanze. Praha: Academia, 2016. Šťastné zítřky; sv. 24. ISBN 978-80-200-2635-4.

Z perspektivy světových hospodářských a sociálních dějin patří výzkum dějin koncernu Baťa k nejzajímavějším tématům české hospodářské a sociální historiografie. Zatímco baťovská architektura a v posledních letech i problematika působení koncernu za druhé světové války patří k frekventovaným tématům českého dějepisectví, komplexní zpracování významné etapy koncernových dějin, jakou byla expanze společnosti formou zakládání zahraničních výrobních společností a satelitních továrních sídlišť v době velké hospodářské krize, dosud čekala na své zpracování. Předkládaná monografie tak poprvé uceleně sleduje ekonomickou, a především sociální dimenzi baťovského podnikání v době jeho vrcholné zahraniční expanze.