LANIER, Jaron. Komu patří budoucnost?: nejste zákazníkem internetových firem: jste jejich produktem. Praha: Argo, 2016. Zip, svazek 53. ISBN 978-80-257-1994-7.

Svět ovládaný informačními korporacemi se může rychle stát noční můrou, která svou strašidelností předstihne vize z románů Železná pata Jacka Londona nebo 1984 George Orwella. Jaron Lanier se pohybuje v epicentru technologické a informační revoluce již 40 let, a proto jeho hlas není žádným nářkem nepoučeného outsidera. Pokud tvrdí, že se původní idea "informací zdarma na konečcích prstů každého jedince" již teď mění v realitu hromadného zbídačení většiny populace, rozhodně stojí za to mu pozorně naslouchat. Podle jeho analýzy se v rukou několika stovek takzvaných "Sirén" - centrálních informačních serverů, které lákají na rychlé a bezplatné služby - soustřeďují vedle intimních údajů i výsledky veškeré tvůrčí práce všech ostatních uživatelů. Sirény pak filtrováním a přeprodáváním těchto informací generují zisky v řádu stovek miliard dolarů - všem ostatním hrozí ztráta zaměstnání a příjmů za jakoukoli smysluplnou činnost. Stojíme na prahu společenské revoluce, která může dopadnout opravdu špatně.