Březen – měsíc knihy

Měsíc březen je už téměř 65 let spojován s knihami, knihovnami a čtenáři.
Jeho historie začala roku 1955, kdy tehdejší propagátoři použili tuto akci jako nástroj osvěty. Kladli si za cíl, aby se knihy dostaly do všech domácností a do povědomí co největšího počtu lidí. Podle slov Oldřicha Kapsy, který v roce 1954 napsal článek pro časopis Čtenář, vznikl Měsíc knihy na základě domluvy ministerstva kultury se Svazem československých spisovatelů a Československého svazu mládeže, k nimž se připojila nakladatelství a knižní obchod. I přes dobu svého vzniku měly knihovny a knihkupectví hlavní slovo a pořádaly nejrůznější akce, besedy či večery poezie a paradoxně do toho prsty tehdejší politiky nijak nezasahovaly. Záměr, přinést knižní osvětu, se pomalu začal naplňovat – dokonce i továrny a hutě se staly dějištěm knižních besed a diskuzí.

Po roce 1989 Měsíc knihy přestal být ministerstvem řízenou akcí a téměř zanikl. Snaha o jeho nahrazení přišla s Týdnem knihoven a následná vlna vizuálních a elektronických médií dala vzniknout Měsíci knihy a internetu. Tištěná kniha si však udržela svojí pozici „lidského společníka“ a březen, kromě svátku jara, zůstává i nadále svátkem knih, knihoven a především těch, kteří chtějí a umí nalézat kouzlo a vůni tištěných knih.

A jelikož věříme, že i mezi uživateli knihovny jsou většinou ti, kteří dokáží ocenit dobrou knihu, mají své oblíbené autory a žánry a rádi nahlédnou do různých „literárních“ koutů, nabízíme březnový literární výlet za zajímavými knihami a autory napříč různými žánry.

Sledujte od 4. 3. 2019 web knihovny, kde na vás po dvacet březnových dnů čeká dvacítka autorů, dvacet zajímavých knih a dvacet záludných otázek a na závěr dvacet odměn pro dvacet nejúspěšnějších luštitelů hádanek.

Jednotlivé odpovědi zasílejte na adresu eds@vse.cz