Březnová soutěž čtenářů – 1. otázka (4. 3. 2019)

Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné.

Tak by se dala uvést jedna z nejoblíbenějších a nejkrásnějších knih. Kniha, ve které při každém přečtení objevíte něco nového.  Je to úžasný pohled dítěte na svět, nezkažený, který si už dospělí dokážou jen těžko představit.
Život, smrt a záhadné zmizení francouzského spisovatele a válečného letce, jsou plné tajemství, stejně jako jeho knihy. Nikdo neviděl jeho tělo a nikdo také nezná důvod, proč se jeho letadlo zřítilo do Středozemního moře. K jeho sestřelení se přihlásilo hned několik německých pilotů.  „Letěl nízko. Zaregistroval jsem, že má americké poznávací znaky. Oba jsme byli – jak bych to řekl – na průzkumu počasí. A já jsem nevěděl, že v tom letadle byl on, že tam seděl. …. Uznával jsem ho jako spisovatele, pilota a machra…“
Jeho letadlo mělo však místo kulometů kamery, letěl na běžný průzkumný let. Je tu ale další záhada: proč neletěl určenou trasou a proč byl poměrně nízko. Chtěl prý zemřít, ale ne běžnou sebevraždou, ale smrtí hrdiny v letounu. Hodně se mluví o sporech, které měl s představiteli francouzského zahraničního odboje. Mluví se také o jeho nešťastném osobním životě a nevydařeném manželství s poněkud výstřední Consuelou. Přestože byl slavný, psal skvělé knihy a byl obdivován nejkrásnějšími ženami, žil život plný depresí v zoufalém osamění.
Hvězdy jsou krásné, protože na nich je květina, kterou není vidět. Poušť je krásná právě tím, že někde skrývá studnu.
Ať už byl sestřelen, nebo se do moře zřítil kvůli jiným příčinám, příběh jeho posledních okamžiků zůstane navždy tajemstvím. Zlatovlasý chlapec, žijící mezi hvězdami, který tolik miluje svou planetu, svou růži, nás ale bude stále inspirovat, stejně jako muž, který tohoto chlapce stvořil.

A otázka? Jméno autora a knihy, což je jistě velmi jednoduché. Kniha skrývá i malé tajemství, spojené s věkem a rokem úmrtí autora. Kolikrát sledoval hrdina knihy slunce? Odpověď zašlete na adresu eds@vse.cz

 

O soutěži