Březnová soutěž čtenářů – 10. otázka (15. 3. 2019)

Umět se radovat ze všeho. Nečekat, že v budoucnu přijde něco, co bude to pravé, protože je možné, že to pravé přichází právě teď.

Český prozaik, novinář a sportovní reportér. Autor sportovních a autobiografických próz s tématy z vlastního dětství.
Narodil se v Praze jako třetí, nejmladší syn židovského obchodního cestujícího (se švédskými vysavači a ledničkami Elektrolux). Za druhé světové války, po transportu jeho otce a obou starších bratrů do koncentračního tábora, žil s matkou v Buštěhradě na Kladensku.  Po válce absolvoval obchodní a jazykovou školu. Krátce trénoval hokejové družstvo mládeže ve Spartě Praha, ale především se věnoval činnosti redaktora. Působil jako sportovní redaktor v Československém rozhlase, později časopisech Stadion a Československý voják.
Jako redaktorovi mu bylo umožněno cestovat. Při zimní olympiádě v Innsbrucku v roce 1964 u něj propukla vážná duševní choroba (pokusil se podpálit statek nad Innsbruckem). Kvůli této nemoci odešel roku 1966 do invalidního důchodu. Několikrát pobýval v psychiatrických léčebnách a zemřel na srdeční infarkt ve věku nedožitých 43 let v Praze. Je pohřben na Novém židovském hřbitově na Olšanech.
Některé jeho prózy byly úspěšně zfilmovány. O tom, že jeho odkaz i tvorba jsou nesporně jedinečné, vypovídají slova Bohumila Hrabala, který, když byl v předvečer svých osmdesátin navržen Václavem Havlem na Nobelovu cenu za literaturu, uvedl, že „Nobelovku“ si z našich autorů nejvíce zaslouží …, protože je nejlepší.

S úspěchy přichází i závist průměrných, kteří v životě nedokázali nikdy nic mimořádného. Předpovídají mu, že takové výkony zanechají následky na zdraví. Ve skutečnosti se utěšují, že jejich jednotvárný život je nejlepší. (Jak to tenkrát běžel Zátopek)

V roce 1967 vyšla jeho první povídková kniha – třináct příběhů vrcholových sportovců, kteří překonávají hranice lidských možností a v čestném boji také sama sebe. Jsou to krásné příběhy o lidech, kteří sport milovali, obětovali mu kus sebe a něco dokázali i přes nepřízeň osudu (politiky, nedostatku financí).

Hledáme autora a název jeho povídkové knihy a k tomu uveďte původní jméno autora.

Odpověď zašlete na adresu eds@vse.cz

O soutěži