Březnová soutěž čtenářů – 11. otázka (18. 3. 2019)

Inteligence je dar natolik vzácný, že ti, jimiž se toho daru dostalo, jsou neustále diskriminováni obrovskými davy pitomců, kteří jsou všude kolem.

Velmi úspěšný americký spisovatel a držitel Oscara za scénář k filmu, který byl natočen podle jeho stejnojmenné knihy, se narodil 2. března 1942 za neobvyklých okolností, které později velmi ovlivnily zápletky několika jeho románů.
Studoval na několika univerzitách, k jeho učitelům patřil např. Kurt Vonnegut Jr. Působil jako univerzitní profesor, učil anglickou literaturu 19. století. Jeho první tři knihy nezpůsobily nějaký větší rozruch. Až jeho čtvrtá kniha vydaná v roce 1978 mu přinesla obrovský úspěch a vynesla ho tak do žebříčku úspěšných amerických spisovatelů. Během spisovatelské činnosti mj. také pracoval i jako trenér zápasu ve Vermontu. V roce 2001 byl zvolen členem Americké akademie pro umění a literaturu.

Dospěl, aniž by si toho vlastně všiml. Ale kdy vlastně? Což na té proměně nebylo vůbec nic pozoruhodného?

Hledaná kniha, jejíž název je dnešní hádankou, řeší především otázku potratů a jejich legalizaci v 50. letech v USA. Jedná se o unikátní příběh chlapce Homera vyrůstajícího v sirotčinci a jeho cesty do velkého světa za poznáním běžného života lidí z „normálního“ světa. Snaha a přání Homera být hrdinou se rozpadá v nicotě a obyčejnosti života. Kniha byla později velmi úspěšně zfilmována jako stejnojmenný film a spisovatel dostal Oscara za jeho scénář.

„Lidská paměť je stvůra; člověk zapomíná – paměť nikdy. Všechny vzpomínky ukládá. Některé věci pro nás střádá, jiné před námi ukrývá – a po čase je vyvolává do našeho vědomí zcela podle své vlastní vůle. Člověk si myslí, že má paměť; ale ona má jeho.“

 Opět hledáme jméno autora a název hledané knihy. A otázka navíc: Prakticky všemi jeho knihami prostupuje vášnivý vztah k jednomu sportu, který aktivně provozoval a později byl jeho trenérem. O jaký sport se jedná?

Odpověď zašlete na adresu eds@vse.cz

O soutěži