Březnová soutěž čtenářů – 12. otázka (19. 3. 2019)

Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.

Český divadelní a filmový herec, dramatik, scénárista a spisovatel, představitel meziválečné divadelní avantgardy i poválečné české divadelní kultury. Proslavil se mezi válkami jako jedna z klíčových osobností Osvobozeného divadla. Druhou světovou válku strávil v emigraci.
Od roku 1926 spolu se svým spolužákem spolupracovali v redakci časopisu Přerod a brzy na to začala i jejich divadelní spolupráce v Osvobozeném divadle, kde působili do roku 1935, poté bylo na dva roky divadlo přejmenováno na Spoutané divadlo, kde uvedli jednu ze svých nejodvážnějších her Balada z hadrů.
V roce 1938 bylo divadlo uzavřeno a spolu s některými kolegy a přáteli byl nucen opustit Československo. Emigroval do USA, kde se živil jako herec a proslavil se svými protinacistickými pořady pro rozhlasovou stanici Hlas Ameriky.
Po válce se vrátili zpět do osvobozeného Československa, na krátký čas otevřeli divadlo, ale vzhledem k politické situaci už nebylo možné dělat politickou satiru. V roce 1948 jeho partner emigroval do Francie a v roce 1950 do USA.

Člověk nemůže nikdy dělat víc, než je mu dovoleno člověčenstvím. Míň může dělat vždycky. A, jak jste si všimli, to s úspěchem probíhá. Ale přemýšlet, a to dá práci, umí jen část lidstva. Ona část, ona tenoučká vrstva, která válčí s lidskou hloupostí.

Po roce 1948 působil v řadě pražských divadel, našel si nového partnera, napsal několik knih, byl mu udělen titul „národní umělec“, což okomentoval průpovídkou: „jsem národní umělec, ale oni mě nenechají to národní umělectví provozovat“. Podepsal petici Dva tisíce slov, nesměl veřejně mluvit s vystupovat. Po návratu z exilu bydlel na pražské Kampě spolu s Vladimírem Holanem.
Zemřel v roce 1980 a je pochován na Olšanských hřbitovech.
Spolu se svým partnerem a posléze i sám napsal řadu divadelních her, písňových textů, filmových a televizních scénářů. Je autorem či spoluautorem několika knih.

Mějte dobrou náladu. Dobrá nálada sice vaše problémy nevyřeší, ale naštve tolik lidí kolem, že stojí za to si ji užít

Odhalit jméno dnešního „utajeného“ autora je více než jednoduché a kniha? Jak se jmenuje jeho půvabná kniha pohádek a co to zvláštní slovo znamená?

Odpověď zašlete na adresu eds@vse.cz

O soutěži