Březnová soutěž čtenářů – 15. otázka (22. 3. 2019)

Mám vášeň učit děti, aby se staly čtenáři. Aby byly s knihou rády, nikoli stresovány. Knihy by neměly odrazovat, měly by být vtipné, vzrušující a nádherné.

Dnešní hádanka bude malým výletem do dětství. Autor, jehož jméno dnes hledáme, je známý především svými knihami pro děti, ale je i autorem románů a zejména roztomilých povídek pro dospělé.
Tento britský spisovatel norského původu se narodil v roce 1916 ve Wallesu. Dětství prožil na internátních školách. Byl vysoký, v dospělosti měřil bezmála dva metry (1,99 m), a byl velmi dobrý sportovec – stal se kapitánem školního squashového týmu a hrál i za školní fotbalový tým. Zajímal se také o fotografování. Během školních let čokoládová společnost Cadbury příležitostně do této školy posílala krabice s novými čokoládami za účelem testování žáky, což ho později inspirovalo k napsání slavné dětské knihy. Po dokončení školy nastoupil u firmy Shell a stal se jedním z obchodních zástupců pro oblast východní Afriky. Za druhé světové války sloužil jako stíhací pilot RAF. Zážitky z tohoto období se objevují v některých povídkách a v autobiografii, kterou vydal v roce 1986. Po válce se živil výhradně psaním povídek a románů, napsal i několik filmových scénářů. Zemřel na leukémii ve věku 74 let.

Pozorujte svět kolem sebe s rozzářenýma očima, protože ta největší tajemství se vždy skrývají na těch nejnepravděpodobnějších místech. Ti, kteří nevěří na zázraky, je nikdy neuvidí.

Autor nabízí v tomto povídkovém souboru šestnáct příběhů, opředených překvapivou zápletkou a vždy zakončených netušeným až mrazivě překvapivým rozuzlením. Každá z nich představuje dokonale vystavěnou literární stavbu okořeněnou notnými dávkami kultivovaného černého humoru, všemu však dominuje především motiv deziluze – motiv věčného rozporu mezi lidským snažením a jeho výsledky. Nejde zde o složité umně vykonstruované absurdity, nýbrž o anekdotické příběhy, které odrážejí každodenní běžné situace, které jsou pouze důsledně dovedeny k logickému vyvrcholení.

Ke jménu autora a názvu povídkové knihy přidejte ještě název alespoň jedné knihy pro děti.

Odpověď zašlete na adresu eds@vse.cz

O soutěži