Březnová soutěž čtenářů – 18. otázka (27. 3. 2019)

Moje knihy nejsou historické romány. Když píšete o minulosti, píšete o své současnosti. Tomu se nedá vyhnout. Jiná historická doba je spíš způsobem, jak román někam umístit.

Americký spisovatel, který bývá označován za představitele historizující fikce –  prolínání skutečných a fiktivních událostí, aktualizující pojetí historie, nikoliv však dokumentární věrnost. Jeho celoživotním tématem byla problematika sociální nerovnosti, lidská práva a spravedlnost. Narodil se v New Yorku. Byl vnukem židovských přistěhovalců. Po studiích pracoval jako nakladatelský redaktor. Učil na několika univerzitách, svoji profesi profesora zakončil na Newyorské univerzitě. Od roku 1984 byl členem Americké akademie a Národního institutu umění a písemnictví. Je jedním z nejvýznamnějších soudobých spisovatelů USA. Za jeho dílo mu byly uděleny téměř všechny důležité ceny a vyznamenání. Zemřel 21. července 2015 ve věku 84 let.

„Kdo může říct, kteří lidé jsou iniciátory a kteří pouze svědky dění. Kdo z nás je podnětem a jako podnět žije v těch ostatních a kdo z nás je určen k tomu, aby pouze žil.“

Ve svém nejpopulárnějším románu si autor zvolil za symbol bouřlivého vývoje Spojených států v prvních dvou desetiletích dvacátého století dravý a energický klavírní styl, který způsobil ve vývoji hudby revoluci. Na příběhu tří typických amerických rodin se odráží doba ekonomického rozmachu, velkého pohybu obyvatelstva a střetávání ras, kultur a tradic. Svůj „retro“ příběh oživuje legendárními postavami světa byznysu, kultury, vědy a politiky – Henry Ford, Harry Houdini, Sigmund Freud, Emiliano Zapata.

Na každém povyražení musely být davy lidí. Vlaky, parníky a tramvaje je všechny převážely z místa na místo. Takový byl styl doby, tak se žilo. Ženy byly statnější. S bílými paraplíčky navštěvovaly marínu. V létě byli všichni v bílém. Tenisové rakety byly těžké, s vejčitými rámy…Ročně bylo zlynčováno na sto černochů. Ročně zaživa uhořelo na sto horníků. Ročně bylo zmrzačeno na sto dětí. Na všechno snad byly normy. I hlady se snad umíralo podle norem.

A otázka? Autor a název románu a jméno režiséra, který podle románové předlohy natočil v roce 1981 film?

Odpověď zašlete na adresu eds@vse.cz

O soutěži