Březnová soutěž čtenářů – 20. otázka (29. 3. 2019)

Čím promyšleněji lidé jednají, tím účinněji je může postihnout náhoda.

Na našem posledním literárním výletu zamíříme do Švýcarska, zde se v roce 1921 narodil dramatik, prozaik, kreslíř a grafik. Proslavil se zejména svými absurdnímu dramaty.
Nebyl zvlášť dobrý student a později prohlásil, že školní léta byla nejhorší dobou v jeho životě. Na jinou školu přešel proto, že se mu nelíbil způsob vyučování, měl špatné známky a spory s vyučujícími. Je známo, že byl v maturitním ročníku členem švýcarského národně socialistického hnutí, což později zdůvodnil potřebou vymezit se vůči otci. Snad právě během gymnaziálních studií si začal vytvářet vlastní svět jako únik z nepříjemné reality.
Byl autorem dramat, detektivek, povídek, rozhlasových her, ale i esejí, přednášek, proslovů i literárně teoretických textů. Satirickými prostředky kritizoval současnou společnost. Jeho díla vyznívají pesimisticky, využívá často ironie, paradoxů a absurdních prvků. Byl přesvědčen, že svět je nezměnitelný, nachází se v pokročilém katastrofickém stavu, proto nemůžeme věřit v žádné radikální změny k lepšímu, všechny změny podle něj vedou pouze k zachování nebo zhoršení tohoto stavu.

Podržte v paměti dobré, zapomeňte prostřední a poučte se od špatného.

V esejích, přednáškách a proslovech se často vyjadřoval k mezinárodní politice. V roce 1968 odsoudil okupaci Československa a v roce 1977 podpořil Chartu 77. Roku 1990 se v proslovu „Švýcarsko – vězení“ obrátil k Václavu Havlovi už jako novému prezidentu Československa, přičemž kritizoval švýcarské poměry, z nichž si měla nová demokracie vzít poučení.
Zemřel v roce 1990.

Příběh je tedy domyšlen do konce, nastane-li v něm obrat k nejhoršímu.

Hledaná kniha patří mezi nejznámější švýcarské knihy a mezi nejslavnější německy psané knihy vůbec. Tento detektivní román se stal předlohou pro stejnojmenný německý film, ve kterém si sám autor zahrál malou roli. Kromě samotného detektivního případu autor podrobně zkoumá také motivy, které člověka vedou ke zločinům. Velmi zdařilá je i dramatizace, která vznikla v Českém rozhlase v roce 1994 v hlavní roli s Rudolfem Hrušínským.

A posledním úkolem je jméno autora, název knihy a název vzpomínkové knihy, kterou napsala jeho manželka, novinářka Charlotte Kerr.

Odpověď zašlete na adresu eds@vse.cz

O soutěži