Březnová soutěž čtenářů – 6. otázka (11. 3. 2019)

Vyrostl jsem sice dávno z chlapeckých snů o dobrodružstvích a mám rád klidný a střízlivý život, ale myslím, že sprcha neobvyklých událostí nemůže nikomu škodit. V dešti se ještě nikdo neutopil a na věci nepříjemné člověk zapomíná. Strastiplná cesta sněhovou vánicí zdá se vám z časového odstupu dobrodružstvím docela zajímavým.

Dnešní utajený autor se proslavil napsáním jediné knihy, humoristického románu, který od doby svého vzniku vyšel ve 24 vydáních, šestkrát byl načten jako audiokniha, má svou divadelní a filmovou verzi. Byl přeložen do angličtiny, němčiny, španělštiny, italštiny a lotyštiny. Román má 26 kapitol a více než 55 600 slov. V roce 2009 vyhrál čtenářskou anketu Kniha mého srdce a v roce 2018 získal cenu Magnesia Litera v kategorii Knihy století.
Jen nepatrné naznačení děje by okamžitě odhalilo název románu – takže jenom několik indicií: sluha, koblihy, hausbót, přísloví, džiu-džitsu, povodeň.

„Všechno lze říci uhlazenou mluvou dobré společnosti. Četl jsem jednou, že diplomat nikdy neřekne, že někdo lže. Použije v takovém případě věty: Domnívám se, že o správnosti vašich informací dalo by se s úspěchem pochybovat.“

A ještě několik slov k autorovi: narodil se v roce 1911 v Ostravě, vystudoval Vyšší průmyslovou školu v Hradci Králové. Literární tvorbě se začal věnovat ve třiceti letech na popud Jana Drdy. Stal se spolupracovníkem Lidových novin a později i jejich redaktorem. Působil v Dikobrazu a od roku 1956 v Československém rozhlase.
Podílel se i na nejoblíbenějším pořadu 60. let – Sedmilhářích (1964-1968) a na ně navazujících Sedmilhářských půlhodinkách, těžících z vypravěčského umění řady známých spisovatelů a scenáristů.  Později byli Sedmilháři přeneseni i na televizní obrazovku.

Určit jméno autora a název románu bude nejspíš hračka. Takže ještě otázka navíc:

Představte si noblesní kavárnu ve středu Prahy s vrchovatou mísou velkých, pocukrovaných koblih. Pokud jste člověk bez fantazie a smyslu pro humor, budete se na ně dívat tupě a bezmyšlenkovitě…Pokud smysl pro humor máte, budete se bavit představou, co by se stalo, kdyby někdo bez výstrahy začal návštěvníky kavárny koblihami bombardovat. Víte, o kterou pražskou kavárnu se jedná?

Odpověď zašlete na adresu eds@vse.cz

O soutěži