Březnová soutěž čtenářů – 7. otázka (12. 3. 2019)

Milovat člověka, to znamená brát ho, jaký je.

Dnes hledáme britskou prozaičku a dramatičku, která žila v letech 1907–1989, autorku dobrodružných románů využívajících gotické, hororové či vědeckofantastické motivy.  Všech 15 románů, které napsala, se stalo bestsellery a některé z nich byly i úspěšně zfilmovány. Od roku 1977 nepublikovala a žila až do smrti v ústraní.
Pocházela z umělecké rodiny – její otec byl herec a producent a dědeček spisovatel a ilustrátor. Byla finančně nezávislá, věnovala se cestování, plachtění, psaní veršů a povídek. Roku 1926 se rozhodla, že se usadí v Cornwallu, který se pak stal místem, kam situovala děj většiny svých příběhů.
Slávu jedné z nejznámějších spisovatelek 20. století přinesl pirátský román, (jeho název je dnešní otázkou). Kromě patnácti románů je autorkou tří divadelních her a několika sbírek povídek. Alfred Hitchcock zfilmoval několik jejích románů. Za své dílo získala celou řadu ocenění, stala se členkou Královské literární společnosti a roku 1969 jí byl udělen Řád britského imperia. Žila v ústraní ve svém domě zvaném Kilmarth. Zde také roku 1989 zemřela a byl zde rozptýlen její popel.
A něco málo o knize, jejíž název je dnešní hádankou. Jedná se o romantický příběh, odehrávající se v Anglii v prvé polovině 19. století, vypráví o energické a odvážné dívce, která se vlivem neblahých životních okolností ocitne přímo v hnízdě nebezpečných námořních lupičů.

„Stála tak dalších deset minut nebo ještě déle a čekala na nějaký zvuk nebo znamení, ale všude byl klid. Jen hodiny v předsíni tikaly, chraptivé a nepřístupné – symbol času a lhostejnosti. Náhle zaslechla výkřik, ale v okamžiku dozněl a ztratil se a byl tak slabý a vzdálený, že to mohl docela snadno být výplod jejích představ, vybičovaný vším, čeho byla v noci svědkem.“

V příběhu o zchátralém hostinci uprostřed nehostinných hrůzu nahánějících bažin na drsném, krutém, a přesto krásném, mořském pobřeží vytvořila úžasně působivý obraz Cornwallu z počátku 19. století, se všemi jeho krásami, náladami, ale také nástrahami.

Autorku a název jejího románu jistě již víte a otázka navíc: Která z jejích slavných děl převedl do filmové podoby „mistr napětí“ Alfred Hitchcock?

Odpověď zašlete na adresu eds@vse.cz

O soutěži