Březnová soutěž čtenářů – 9. otázka (14. 3. 2019)

Nedokázala nechat minulost za sebou a nikdy nedokázala vidět budoucnost v pravé podobě, vždycky viděla jen to, co si sama vysnila.

Dnes hledáme anglickou autorku detektivních příběhů, nejznámější spisovatelku všech dob, kterou v počtu prodaných knih předstihl pouze William Shakespeare.
Už jenom tento krátký úvod stačí k její identifikaci. Takže pouze několik údajů z jejího života: po smrti své matky a v důsledku probíhající manželské krize se roku 1926 nervově zhroutila a na nějakou dobu dokonce zmizela – byla nezvěstná celých 11 dnů a tento incident se nikdy plně nevyjasnil. Navštívila archeologické vykopávky v Uru, kde se seznámila se svým druhým manželem. Během druhé světové války jako dobrovolnice ve výdejně léků. V roce 1971 jí královna Alžběta II. udělila titul „Dáma britského impéria“. Jejích knih se celosvětově prodalo více než 2 miliardy výtisků v angličtině a 1 miliarda v dalších 103 jazykových mutacích. Její nejúspěšnější divadelní hra je nejdéle hranou divadelní hrou. V londýnském Ambassadors Theatre se hraje nepřetržitě od 25. listopadu 1952. Publikovala celkem přes 80 románů, povídkových sbírek a divadelních her, Stvořila dvě slavné literární postavy. Většina jejího díla byla zfilmována, některá i vícekrát. Některé příběhy mají i svou animovanou verzi.

Nemůžeš si prostě dovolit věřit všemu, co ti lidé napovídají. Když se mi někdy něco nezdá, nevěřím vůbec nikomu. Víš, znám moc dobře lidskou přirozenost.

V knihovně domu manželů Bantryových, ctihodných a bezúhonných občanů vesničky St. Mary Mead, nalezla služebná mrtvolu krásné mladé blondýnky. Až dosud byla paní Bantryová přesvědčena, že podobné věci se dějí jen v románech – ale kdo ví, šeptají si lidé v okolí, krásné blondýnky často zmámí stárnoucí plukovníky, a když dojde k prozrazení … Paní Bantryová požádá o pomoc svou přítelkyni – všetečnou starou dámu, jejíž zálibou je řešení detektivních případů. Současně s ní rozvíjí pátrání i policie. Motivů pro vraždu i možných podezřelých je víc – a nakonec nezůstane u jedné oběti. Nebýt bystrých očí, zvídavosti a důvtipu „staré dámy“, dokonale promyšlený zločin by zůstal neodhalen – a nepotrestán.

Chyba již stala se a cesty zpět není, neplačme nad tím, co napravit nelze, neb minulost mrtvá je a nevrátí se víc. Život jde dál a kola se točí.

Tolik k příběhu dnešní hledané knihy. Potrapte své šedé buňky mozkové, ke jménu autorky doplňte název knihy a přidejte i název její nejúspěšnější divadelní hry.

Odpověď zašlete na adresu eds@vse.cz

O soutěži