Online služby knihovny po dobu omezení provozu školy

Tento přehled je postupně doplňován, občas se sem proto podívejte. Nebo nás sledujte na Facebooku.

Přístup do odborné literatury z domova

Jako studenti nebo zaměstnanci máte odkudkoli dostupné téměř všechny e-zdroje, které pro vás knihovna kupuje. Nejsou to jen odborné články, ale i téměř 200 000 e-knih, miliony různých statistických dat, přehledy, data o firmách atd. Kompletní přehled najdete na tradiční adrese https://knihovna.vse.cz/zdroje.

Pro přístup z domova je třeba použít právě tu výše zmíněnou adresu, a když budete chtít přejít na konkrétní zdroj, jen vyplníte své uživatelské jméno a heslo, které používáte do studijního systému. (Poznámka pro technicky zdatnější: jste-li připojeni do školní VPN, znovu se přihlašovat nemusíte – výjimkou je ProQuest Ebook Central, kde je konkrétní identifikace uživatele třeba.)

Máte-li jakékoliv dotazy nebo pokud Vám nefunguje přístup, jsme Vám k dispozici na i-servis@vse.cz.

Národní knihovna a spolek Dilia zpřístupnili vysokoškolákům knihy a periodika online

Jak už jsme inzerovali v předchozí zprávě, studenti a pedagogové veřejných vysokých škol mohou využívat dočasný online přístup k digitalizovaným fondům Národní knihovny, postupně by se snad měly přidávat další knihovny. Zpřístupněno by tak mělo být více než 206 tisíc titulů monografií a periodik, což je přes 59 milionů stran. Podrobnější info zde.

Vydavatelství Elsevier zpřístupnilo své učebnice zdarma do 31. 8. 2020

Vydavatelství Elsevier zpřístupnilo vysokým školám do 31. 8. 2020 zdarma své učebnice. Výběr těchto učebnic naleznete na stránkách knihovny, po kliknutí na konkrétní titul se dostanete do rozhraní ScienceDirect, kde jsou učebnice dostupné.

E-knihy Taylor & Francis

Do 30. 6. můžete využívat přístup do obrovské kolekce e-knih na platformě Taylor & Francis z oblasti společenských i přírodních věd, technických oborů a medicíny. Knihy výše uvedeného vydavatele lze neomezeně používat na platformě Taylor & Francis Group, ale nikoliv je stahovat.

De Gruyter

Kolekci 75 000 elektronických knih vydavatelství De Gruyter, které publikuje tituly z oblasti společenských i přírodních věd, technických oborů a medicíny, můžete využívat až do 30. 6.

Statista

Do 30. 6. můžete využívat databázi Statista, poskytující ekonomická data ve formě statistik, reportů, různých infografik nebo prognóz. Celkově je v databázi k dispozici cca 80 000 témat z 22 500 informačních zdrojů a více než 1,5 miliónu statistik.

Semináře knihovny běží dál online

Semináře jsme přesunuli do prostředí Microsoft Teams, kód pro přístup je ukzy2kd, po úvodních nejžádanějších „jak správně citovat“ a „e-zdrojích“ budou následovat další, sledujte kalendář knihovny nebo si nechte posílat upozornění mailem.

Konzultujte, ptejte se

Dál běží samozřejmě i konzultace, které hojně využíváte. Nově je možné konzultovat také přes Microsoft Teams, opět použijte kód pro přístup ukzy2kd. Případně pište dál na i-servis@vse.cz, jsme tu pro vás.

Co pro vás může knihovna udělat?

Víte o něčem, co by pro vás knihovna mohla udělat i teď, kdy všichni fungujeme jen online? Dejte nám vědět a zkusíme to zařídit.