Nástroje pro citování

Shromažďování zdrojů

Při čtení www stránek pro potřeby seminární práce se stane, že si chcete uložit část stránky. Ukládat celou stránku jako soubor je poměrně pracné, navíc je těžké v uložené hromadě souborů něco najít. Proto vzniká celá řada nástrojů, které lze pro tento úkol použít.

Pro prohlížeč Firefox existují dva velmi kvalitní doplňky, z nichž každý zastane část práce:

  • Zotero je nástroj umožňující ukládat záznamy o knihách, článcích či www stránkách do databáze, ze které lze později vygenerovat seznam literatury. Podívejte se na krátké video, co Zotero umí.
  • Scrapbook umožňuje přetáhnout část textu na levý panel. Přetažený text máte pak uložen lokálně zároveň s informacemi o stránce (URL adresa, datum návštěvy).

Generování citací

Pro generování citací je možné použít výše zmíněné Zotero, které je oficiálně podporováno Knihovnou VŠE – nabízíme pravidelná školení i individuální konzultace. Více najdete zde.

Druhou možností je server www.citace.com. Výhodou serveru citace.com je možnost využít již vložené reference ostatních uživatelů, a nemusíte tedy z knihy všechny potřebné údaje opisovat sami.

Také je možné použít nástroj Wordu pro vytvoření bibliografie (Office 2007, Office 2010), který vám umožní udržovat databázi zdrojů a na tyto zdroje se v textu odkazovat. Tento nástroj podporuje několik citačních stylů.

Zotero také nabízí plugin do Wordu a OpenOffice Writeru.