Neviditelný profesor – prof. JUDr. Josef Gruber (1865–1925)
Se vznikem a počátky existence samostatného Československa (1918) si dnes asi málokdo spojí osobnost a dílo Josefa Grubera. Nevešel do dějin žádným velkolepým činem, ani nebyl později znovuobjeven a doceněn jako například jeho současník Karel Engliš. Zůstal tak pro naši dobu neviditelným. Dodnes však promlouvá nejen díky svědectví kolegů a přátel, ale také prostřednictvím svých textů, z valné části volně dostupných v digitální knihovně Kramerius VŠE a dalších. Proč si Gruberovo jméno připomínat právě dnes, takřka 100 let po jeho úmrtí?
Ve své době byl národohospodář Josef Gruber uznáván jako přední odborník. Kromě vědeckých publikací se podílel na československém zákonodárství, stál při zrodu české statistiky a několika institucí existujících dodnes. Věnoval se vzdělávání širší veřejnosti, poskytoval orientaci v hospodářském světě, byl zván do různých poradních orgánů. Po dobu 30 let vedl přední české hospodářské periodikum.
Profesor Gruber se plně ztotožnil s názorem svého předchůdce profesora Albína Bráfa, zakladatele českého národohospodářství: Ekonomika má vždy sloužit vyšším zájmům. Gruber rozvíjel tuto myšlenku především v oblasti sociální udržitelnosti, ke které přistupoval komplexně se zohledněním poznatků z demografie, statistiky a dalších oborů. Snaha o posílení společenské solidarity a zlepšení postavení středních a nižších tříd společnosti určovala jeho celoživotní úsilí a zároveň představuje nadčasový odkaz této osobnosti.
Dílo profesora Josefa Grubera je dostupné online v Krameriu VŠE
Profesor Gruber ve vzpomínkách svých žáků a přátel
Zdroje k osobě a dílu profesora Josefa Grubera
Obrázek: Portrét prof. Josefa Grubera s podpisem. Nedatováno, autor neznámý. Zdroj: Prof. dr. Josef Gruber, 3.XI.1865-3.V.1925: Sociální ústav ČSR památce svého předsedy. V Praze: Sociální ústav ČSR, 1925. Knihovna VŠE, sign. F5096/I.