Poprvé v knihovně

Kde nás najdete

Využít můžete ústřední knihovnu CIKS v areálu VŠE na Žižkově (mezanin Staré budovy, náměstí W. Churchilla 4, Praha 3), nebo Knihovnu Jižní Město (Ekonomická 957, Praha 4).

více

Jak se stát čtenářem

Při první návštěvě knihovny se registrujte u výpůjčního pultu na Žižkově nebo na Jižním Městě. Registraci si můžete vyplnit i online.

Studenti, učitelé a zaměstnanci VŠE k registraci potřebují platnou školní identifikační kartu, doklad totožnosti a 20 Kč.

Externí uživatelé se nejprve registrují v knihovně na Žižkově (potřebují platný doklad totožnosti a 20 Kč), poté jim Centrum informatiky VŠE vystaví identifikační kartu podle platného ceníku Centra informatiky.

Po registraci můžete využívat všechny služby i prostory obou knihoven. Bez registrace můžete využít jednorázový vstup do studovny na Žižkově, opravňující k prezenčnímu studiu a kopírování.

více

Jak si půjčit literaturu

Knihy

Knihy půjčujeme na měsíc. Některé knihy jsou k dispozici pouze k prezenčnímu studiu.

Po vyhledání požadované knihy v katalogu knihovny zjistíte, kde je kniha dostupná a možnost vypůjčení.

více

Noviny a časopisy

Noviny a časopisy jsou pouze prezenční, starší ročníky si můžete u informačního pultu objednat do studovny ze skladu. Je třeba vyplnit objednací lístek, titul je potom dodán ze skladu do studovny na Žižkově do 20 minut, ze skladu do studovny na Jižním Městě do druhého dne, ze skladu na Točné zpravidla do 15 pracovních dnů (uživatel je informován e-mailem). Umístění jednotlivých výtisků je uvedeno v katalogu knihovny.

Vysvětlení pojmů

Potřebujete poradit s využitím katalogu? Podívejte se na Často kladené dotazy nebo se obraťte na službu u informačního pultu.

Jak se dostat k textům v elektronické podobě

Snadno. Předplácíme pro vás desítky elektronických informačních zdrojů. Najdete v nich články z desítek tisíc titulů novin a časopisů (např. Hospodářské noviny, Economist, FAZ, …), vědecké články (Journal of Economic Literature, Management Quarterly …), elektronické knihy (ProQuest Ebook Central, Emerald eBooks), statistická data (Passport, OECD iLibrary), citační rejstříky (Web of Science, Scopus), podnikové informace (Albertina), právní informační systém (ASPI, Fulsoft), a další informace ve specializovaných databázích.

Přehled zdrojů je dostupný na adrese knihovna.vse.cz/zdroje. U každého zdroje je popsáno, co obsahuje, např. ProQuest Central obsahuje 22 tis. titulů časopisů, disertační práce, profily firem a průmyslových odvětví, tržní zprávy, přes 1 400 titulů novin atd.

Pro přístup z počítačů mimo školu používejte stránku knihovna.vse.cz/zdroje, kde se přihlásíte uživatelským jménem a heslem do InSIS a můžete využívat prakticky všechny elektronické zdroje dostupné na VŠE. Pro externí uživatele knihovny jsou elektronické zdroje dostupné pouze z počítačů v knihovně na Žižkově a na Jižním Městě.

Tisk, kopírování, skenování

Ke zhotovení kopií pro vlastní potřebu můžete využít:

  • samoobslužnou kopírku v knihovně na Žižkově
  • 2 síťové tiskárny v knihovně na Žižkově a 1 na Jižním Městě
  • knižní a stolní skener v knihovně na Žižkově a stolní skener na Jižním Městě

více

Naše knihovna nejsou jen knihy.

Pravidelně pořádáme semináře, na kterých vás naučíme správně citovat nebo vyhledávat. Využít můžete i řadu dalších služeb.

Nebojte se zeptat

Pro obecné dotazy na provoz a služby knihovny nám napište na knihovna@vse.cz nebo zavolejte na číslo 224 095 581.

Odborné dotazy zodpovíme my nebo jiná z českých knihoven prostřednictvím služby Ptejte se knihovny.