Projekty

Centrum informačních a knihovnických služeb (CIKS) Vysoké školy ekonomické v Praze se aktivně zapojuje do řady projektů zaměřených na zlepšení a rozvoj informačních služeb a knihovnických zdrojů pro studenty, akademické pracovníky i širší veřejnost. Mnoho menších i větších projektů funguje na neformální bázi spolupráce v rámci Asociace knihoven vysokých škol ČR.

Knihovna VŠE dlouhodobě digitalizuje vzácná díla ze svého fondu v rámci projektů VISK7 Ministerstva kultury ČR: každoroční projekt Digitalizace sbírky Zlatý fond českého ekonomického myšlení realizujeme od roku 2009, výsledky jsou dostupné v systému Kramerius. Ochranné reformátování prováděné v rámci programu VISK 7 Kramerius umožňuje knihovnám digitalizovat publikace ohrožené degradací papíru, čímž zajišťuje jejich obsah pro budoucí uživatele, zejména vědce a odborníky. Tímto způsobem se zachraňují kulturní hodnoty a zajišťuje se dostupnost informací, které by jinak mohly být ztraceny. 

V oblasti pořizování informačních zdrojů jsme zapojeni do národního centra CzechELib. Ředitel CIKS je členem odborné rady CzechELib. Díky CzechELib pořizujeme celou škálu odborných e-zdrojů pro VŠE.

V roce 2022 jsme se aktivně zapojili také do Centralizovaného rozvojového projektu Podpora blended learningu vysokoškolskými knihovnami (služby, zdroje, procesy).

V roce 2023 jsme úspěšně realizovali projekt kompletního faceliftu webů VŠE. CIKS spravuje po technické stránce webovou prezentaci VŠE, průběžně rozšiřujeme možnosti šablon a poskytujeme průběžnou podporu cca 300 správcům obsahu z celé VŠE.

Provozujeme Publikační repozitář VŠE, který je navázaný na databázi publikační činnosti VŠE. Databáze publikační činnosti VŠE také slouží jako vyhledávací rozhraní. Repozitář je registrován v OpenDOAR.

Vznik coworkingového prostoru Idea Fair byl spolufinancován z Národního plánu obnovy ČR (projekt Modernizace a digitalizace VŠE v Praze, číslo projektu NPO_VŠE_MSMT-16603/2022).

Knihovnice CIKS jsou zapojeny do řady projektů realizovaných na VŠE, konkrétně do částí zaměřených na otevřenou vědu (mj. data management plány, repozitáře). Rozvoj služeb a konzultací v oblasti otevřené vědy, správy dat, otevřeném publikování a souvisejících oblastech považujeme pro CIKS za významnou prioritu.