Semináře
Pokud máte dotaz ke konkrétní problematice s odkazem na jakékoliv níže uvedené téma semináře, neváhejte nás kontaktovat na i-servis@vse.cz
Chcete dostávat informace o seminářích mailem?
Připojte se do týmu Semináře knihovny VŠE a automaticky vám budou chodit pozvánky na jednotlivé semináře.
Tematické zaměření seminářů
Citace pro začátečníky
E-zdroje a jak v nich efektivně hledat
- Protože jste na vysoké škole, a tady se předpokládá, že s e-zdroji umíte pracovat.
- Základem každé odborné práce je kvalitní literatura – vědecké články z uznávaných časopisů, dobře zpracované knihy, spolehlivá data, důvěryhodné analýzy.
- Čím dříve se naučíte využívat e-zdroje, tím efektivnější může být vaše studium.
Data o firmách
Data o firmách jsou cennou komoditou, bez níž nelze zpracovávat analýzy podniku, jejich oceňování, postavení na trhu. Vedle analytických dovedností, jež získáte během studia, vám knihovna nabízí podrobné seznámení s rozhraním a možnostmi vybraných databází, jež máte na VŠE dostupné.
Na semináři se naučíte vyhledávat informace o ročním obratu, údaje o pohledávkách, kapitálu, rentabilitě, likviditě atd., a to na konkrétních příkladech českých firem v licencované databázi Albertina. Naučíme se pracovat s veřejně dostupných rejstříky, které jsou dostupné v ČR a EU. Údaje o velkých zahraničních firmách budeme hledat v databázích EBSCO, ProQuest a Orbis Europe.
Kde hledat legislativní data
Na semináři si prakticky ukážeme práci s profesionálním právním software, který máte na VŠE k dispozici. Budeme se věnovat časovým zněním předpisů, provázání zákona s prováděcími předpisy, základním vztahům mezi předpisy navzájem i vůči literatuře či ke speciálním databázím a službám ASPI a Fulsoftu. Naučíte se hledat příslušnou judikaturu (soudní rozhodnutí, např. Ústavního soudu) a související literaturu. Předvedeme si funkci modulu Kalkulačky (Životní minimum, Výpočet dovolené) a vyhledávání technických norem ČSN. Stručně si ukážeme i provázání předpisů EU se českou legislativou.
E-knihy v knihovně VŠE
Na semináři se dozvíte, jaké elektronické knihy máte k dispozici na VŠE a kde je najdete. Nabídku e-knih neustále rozšiřujeme, aktuálně je jich pro vás ke čtení k dispozici kolem 200 tisíc. Kde je najít, jak číst na různých zařízeních, co dělat, když něco nefunguje – na to vše se podíváme na semináři o e-knihách.
Web of Science a Scopus v akademické praxi: kde publikovat a jak spravovat autorský profil
Citační rejstříky jsou specifické databáze mapující citovanost jednotlivých časopisů, článků, konferenčních příspěvků nebo autorů. V tomto semináři se nebudeme věnovat vyhledávání článků, ale zaměříme se na možnosti, které citační rejstříky nabízí publikujícím autorům. Ukážeme si: jak vytipovat nejkvalitnější časopisy v oboru, jak vyhodnotit, zda jsou vhodné k publikování vlastních děl, co jsou a jaký mají význam zkratky jako jsou IF, SJR, AIS a kde takové údaje hledat. Na závěr vysvětlíme možnosti, jak spravovat svůj vlastní profil a publikační činnost (zjištění vlastního H-indexu, založení vědeckého profilu ORCID).
Kde získat důvěryhodná data (průzkum trhu)
Téměř ke všemu dnes potřebujete data. V rámci práce s databází Passport a Statista si ukážeme, jak nalézt statistická data, analýzy a ukazatele, které jsou klíčové pro průzkum trhu z hlediska různých komodit či geografického vymezení. Data o spotřebitelských trzích, o kapitálovém trhu, o jednotlivých ekonomikách světa můžete najít i na stránkách statistických úřadů, jiná nejsou volně dostupná. Na semináři vás naučíme pracovat i s licencovanými databázemi IMF eLibrary, OECD iLibrary, které poskytují údaje trzích.
Kde získat důvěryhodná data (demografie a základní makroekonomické údaje)
Téměř ke všemu dnes potřebujete data. V rámci práce se představíme data ze statistických úřadů, Word Bank apod. Na semináři vás naučíme pracovat i s licencovanými databázemi IMF eLibrary, OECD iLibrary, kkteré poskytují údaje o ekonomických indikátorech včetně dalších zajímavých statistických ukazatelů, zpráv a analýz. Kromě demografických údajů projdeme i statistiky benefitů a mezd, zaměstnanosti, podnikatelského prostředí, HDP, úrokových sazeb apod.
Citace prakticky: nechte Zotero pracovat za vás
Na semináři se naučíte používat jeden z nejlepších nástrojů pro citování: Zotero. Ukážeme si, jak si udržet pořádek v seznamu literatury a jak efektivně při psaní odkazovat na použitou literaturu pomocí citačního software. Naučíte se přizpůsobit citační software Zotero svým potřebám a využívat jeho možnosti tak, aby zapadl do vašeho způsobu práce s odbornou literaturou. Dozvíte se, jak si správně nastavit citační styl ISO 690 nebo APA pro bakalářskou nebo diplomovou práci. Naučíte se efektivně pracovat s PDF přílohami uložených záznamů.
Jak využít myšlenkové mapy pro zefektivnění studia
Seminář se zaměří na představení a praktické vyzkoušení jedné z velmi užitečných technik – myšlenkových map. S pomocí listu papíru a barevných tužek si zkusíte, jak lze graficky zaznamenávat nápady, třídit si myšlenky, připravovat podklady pro prezentaci nebo zpracovávat nová studijní témata. V závěru semináře si krátce představíme i softwarové nástroje pro tvorbu myšlenkových map.
Strategie úspěšného vyhledávání informací
Seminář z dílny oborových knihovníků, který odhalí základní tipy a zásady rychlého a efektivního rešeršování neboli vyhledávání informací k určitému tématu. Účastníci se během semináře mimo jiné dozvědí, jak si ujasnit svoji informační potřebu, jak přemýšlet o vhodných informačních zdrojích, jak zvolit výstižná klíčová slova a chytře zadat svůj dotaz a jak se rychle zorientovat ve vyhledaných dokumentech a využít je pro další hledání.
Citační workshop: řešíte problémy s citacemi v bakalářce nebo diplomce?
Pokud právě píšete bakalářskou nebo diplomovou práci a řešíte, jak ocitovat různé záludnější typy dokumentů, tento workshop je určen právě vám. Navážeme na příklady z webu knihovny (knihovna.vse.cz/citace) a ukážeme si, co všechno se může při citování pokazit a jak to vyřešit.
Pokud nepoužíváte citační software (např. Zotero), na konkrétních ukázkách uvidíte, proč a jak ho používat a kde vám může ušetřit práci. Poradíme vám i s nastavením počítače, bude-li třeba.
Během workshopu vám ale především pomůžeme vyřešit vaše vlastní nejistoty a problémy s citováním, přijďte proto připraveni – problematické dokumenty s sebou.
Workshop není primárně určen pro úplné začátečníky, těm doporučujeme nejprve absolvovat seminář Citace pro začátečníky.
Jak efektivně vyhledávat literaturu a tvořit literature review
Nově pro Vás knihovna připravila seminář zaměřený na to, jak efektivně tvořit přehled literatury o daném tématu. Seminář je určen pro studenty, jež se připravují na psaní své bakalářské/diplomové práce, nebo je čeká připravit si zadání práce. Seminář probíhá prezenčně formou praktického nácviku.
Co Vás naučíme:
- Vybrat správné zdroje pro vyhledávání odborné literatury.
- Vyhledávat literaturu a efektivně nakládat s časem.
- Kriticky hodnotit vyhledané dokumenty.
Poradíme vám:
- Triky a tipy, jak na klíčová slova.
- Jak podle výsledků přistupovat k tématu (souvislosti, zákonitosti, neshody, zásadní změny a mezery).
- Jak můžete přehled literatury uspořádat.
Semináře do výuky
Knihovna poskytuje semináře i do výuky konkrétních předmětů. Pokud vás některé téma zaujalo, kontaktujte nás na i-servis@vse.cz, abychom domluvili detaily semináře. Aby byl seminář knihovny v předmětu užitečný, je vhodné a potřebné ho co nejvíce provázat s učivem předmětu, a měl by i tematicky navazovat na probíranou látku.
Při domlouvání seminářů do výuky je tedy zvykem, že s vyučujícím
- před seminářem společně připravíme, jak provázat seminář a výuku a zamyslíme se také např. nad zadáním domácího úkolu studentům a
- vyučující je na semináři přítomen a seminář uvede, tj. zasadí do kontextu celého kurzu, příp. doplní výklad, pokud to uzná za vhodné vzhledem k cílům kurzu.
Do bakalářských a diplomových seminářů zařazujeme obvykle e-zdroje a pravidla správného citování.