Semináře
Nejbližší semináře
Dnes je čtvrtek 21. listopadu 2024
Pokud máte dotaz ke konkrétní problematice s odkazem na jakékoliv níže uvedené téma semináře, neváhejte nás kontaktovat na i-servis@vse.cz
Chcete dostávat informace o seminářích mailem?
Připojte se do týmu Semináře knihovny VŠE a automaticky vám budou chodit pozvánky na jednotlivé semináře.
Tematické zaměření seminářů
Správné citování, citační software
Citace pro začátečníky
Při psaní každé vysokoškolské práce je potřeba důsledně citovat všechny použité zdroje. Ty se již odlišují od pramenů používaných v pracích na střední škole, může jít o odbornější články, knihy, data sety či data z výzkumu. Nejste si jistí, jak si s tím poradit a máte obavy z plagiátorství? Ukážeme vám, jak správná citace vypadá, jak ji umístit do svého textu a jaké citační styly se používají na VŠE. Vysvětlíme, jaký je rozdíl mezi přímou citací a parafrází a jak s nimi pracovat. A na závěr Vám poradíme, jak si tuto práci ulehčit pomocí citačního softwaru.
Jak správně citovat podle ČSN ISO 690
Píšete závěrečnou práci a citujete podle citačního stylu ČSN ISO 690? Víte, že ve své závěrečné práci musíte citovat použité zdroje, ale nejste si jistí jak na to? Na semináři Vás naučíme, jak citovat podle normy ISO 690:2011. Vysvětlíme si, jak citace vypadá a z jakých údajů se skládá, jak si poradit s různými zdroji nebo jak zkontrolovat konkrétní citace. Podíváme se také na to, jak efektivně používat citační manažer Zotero.
Jak správně citovat podle APA 7ed.
Píšete závěrečnou práci a citujete podle citačního stylu APA? Nejste si ale jistí, jak na to? Na semináři si vysvětlíme, co citování podle stylu APA obnáší a jak splnit nároky na citování co nejjednodušeji, včetně použití citačního manažeru Zotero. Ukážeme si, z čeho se citace skládá, jak přistupovat k různým typům zdrojů a jak citace zkontrolovat. Na závěr semináře bude prostor pro Vaše dotazy.
Citace prakticky: nechte Zotero pracovat za vás
Na semináři se naučíte používat jeden z nejlepších nástrojů pro citování: Zotero. Ukážeme si, jak si udržet pořádek v seznamu literatury a jak efektivně při psaní odkazovat na použitou literaturu pomocí citačního software. Naučíte se přizpůsobit citační software Zotero svým potřebám a využívat jeho možnosti tak, aby zapadl do vašeho způsobu práce s odbornou literaturou. Dozvíte se, jak si správně nastavit citační styl ISO 690 nebo APA pro bakalářskou nebo diplomovou práci. Naučíte se efektivně pracovat s PDF přílohami uložených záznamů.
Práce s odbornými texty: četba, parafráze a knihovna Zotero
Nevíte, jak se vyznat v záplavě vědeckých článků? Jak z nich dostat to důležité, porozumět jejich struktuře a vytvořit parafráze tak, aby vás nikdo nenařknul z plagiátorství? Studujete v některém z bakalářských či magisterských programů? Pak je tento seminář přímo pro vás. Zaměříme se v něm na práci s odborným textem. Na vybraných článcích (v AJ i ČJ) vám vysvětlíme strukturu vědeckého textu, jeho pravidla a uvádění zdrojů. Dále vás seznámíme se způsoby, jak můžete ve své práci se zdroji pracovat vy sami a vytvářet parafráze. V praktické části budeme využívat citační manažer Zotero. Ukážeme si, jak s ním lze pracovat individuálně, ale i v týmu (tagování článků, poznámky a zvýrazňování úryvků textu, tvorba citací v MS Word, online knihovna zdrojů). Seminář probíhá pouze prezenčně a je potřeba mít vlastní PC s nainstalovaným SW Zotero.
Citační pop-up: řešíte problémy s citacemi v bakalářce nebo diplomce?
Pokud právě píšete bakalářskou nebo diplomovou práci a řešíte, jak ocitovat různé záludnější typy dokumentů, tento workshop je určen právě vám. Navážeme na příklady z webu knihovny (knihovna.vse.cz/citace) a ukážeme si, co všechno se může při citování pokazit a jak to vyřešit. Pokud nepoužíváte citační software (např. Zotero), na konkrétních ukázkách uvidíte, proč a jak ho používat a kde vám může ušetřit práci. Poradíme vám i s nastavením počítače, bude-li třeba. Během workshopu vám ale především pomůžeme vyřešit vaše vlastní nejistoty a problémy s citováním, přijďte proto připraveni – problematické dokumenty s sebou. Workshop není primárně určen pro úplné začátečníky, těm doporučujeme nejprve absolvovat seminář Citace pro začátečníky.
Využívání tištěných a elektronických zdrojů, vyhledávání
- Knihovna 101: Startovní balíček
- E-zdroje a jak v nich efektivně hledat
- Jak efektivně vyhledávat literaturu a tvořit literature review
- Data o firmách
- Kde hledat legislativní data
- E-knihy v knihovně VŠE
- Kde získat důvěryhodná data (průzkum trhu)
- Kde získat důvěryhodná data (demografie a základní makroekonomické údaje)
- Jak používat Grammarly a Deepl při psaní odborných textů
- Jak využít myšlenkové mapy pro zefektivnění studia
Knihovna 101: Startovní balíček
Knihovna 101: Startovní balíček je dvacetiminutový online seminář ideální pro nové studenty. Nabídne rychlý úvod do využívání vysokoškolské knihovny a tištěných i elektronických informačních zdrojů. Dozvíte se, jak co funguje a co kde najdete. Ukážeme si virtuálně i prostory knihovny. S možností dotazů na konci semináře získají účastníci nejdůležitější informace o knihovně a e-zdrojích pro snadnější start v akademickém světě.
E-zdroje a jak v nich efektivně hledat
Seminář je zaměřen na klíčové dovednosti, které vám pomohou rychle a efektivně vyhledávat informace v e-zdrojích. Naučíte se, jak k vyhledávání přistupovat, jak formulovat, co hledáte, a jaké metody vedou k dobrým výsledkům. Cílem je, abyste hledáním netrávili zbytečně moc času a věděli, jaké techniky používat. Prakticky si projdeme různé strategie vyhledávání a vysvětlíme, co funguje a proč. Seminář je rozdělen do dvou částí: v první se podíváme na obecné principy efektivního vyhledávání, ve druhé na konkrétních příkladech uvidíte, jak postupovat v jednotlivých e-zdrojích. Celkový přehled dostupných e-zdrojů najdete na https://knihovna.vse.cz/zdroje.
Co jsou e-zdroje? Jedná se o vědecké články, statistická data, e-knihy, analýzy a mnoho dalšího. Máme pro vás předplaceno přibližně 30 e-zdrojů, což znamená stovky tisíc e-knih, desítky tisíc titulů časopisů a nepočítaně statistik. Zajímat se o e-zdroje byste měli ze tří důvodů: protože jste na vysoké škole a očekává se, že s nimi umíte pracovat; protože základem každé odborné práce je kvalitní literatura; a protože čím dříve se naučíte využívat e-zdroje, tím efektivnější může být vaše studium.
Jak efektivně vyhledávat literaturu a tvořit literature review
Seminář je určen pro studenty, kteří se připravují na psaní bakalářské nebo diplomové práce, nebo potřebují připravit zadání práce. Základním cílem je naučit se, jak efektivně tvořit přehled literatury pro svou akademickou práci. Seminář nabízí praktické návody na efektivní nakládání s časem při vyhledávání a kritické hodnocení vyhledaných dokumentů.
Během semináře si také představíme AI aplikace, které jsou koncipované právě na vyhledávání a analýzu odborné literatury a mohou usnadnit určité části procesu tvoření Literature Reviews.
Data o firmách
Data o firmách jsou cennou komoditou, bez níž nelze zpracovávat analýzy podniku, jejich oceňování, postavení na trhu. Vedle analytických dovedností, jež získáte během studia, vám knihovna nabízí podrobné seznámení s rozhraním a možnostmi vybraných databází, jež máte na VŠE dostupné.
Na semináři se naučíte vyhledávat informace o ročním obratu, údaje o pohledávkách, kapitálu, rentabilitě, likviditě atd., a to na konkrétních příkladech českých firem v licencované databázi Albertina. Naučíme se pracovat s veřejně dostupných rejstříky, které jsou dostupné v ČR a EU. Údaje o velkých zahraničních firmách budeme hledat v databázích EBSCO, ProQuest a Orbis.
Kde hledat legislativní data
Na semináři si prakticky ukážeme práci s profesionálním právním software, který máte na VŠE k dispozici. Budeme se věnovat časovým zněním předpisů, provázání zákona s prováděcími předpisy, základním vztahům mezi předpisy navzájem i vůči literatuře či ke speciálním databázím a službám ASPI. Naučíte se hledat příslušnou judikaturu (soudní rozhodnutí, např. Ústavního soudu) a související literaturu. Stručně si ukážeme i provázání předpisů EU se českou legislativou.
E-knihy v knihovně VŠE
Na semináři se dozvíte, jaké elektronické knihy máte k dispozici na VŠE a kde je najdete. Nabídku e-knih neustále rozšiřujeme, aktuálně je jich pro vás ke čtení k dispozici kolem 200 tisíc. Kde je najít, jak číst na různých zařízeních, co dělat, když něco nefunguje – na to vše se podíváme na semináři o e-knihách.
Kde získat důvěryhodná data (průzkum trhu)
Téměř ke všemu dnes potřebujete data. V rámci práce s databází Passport a Statista si ukážeme, jak nalézt statistická data, analýzy a ukazatele, které jsou klíčové pro průzkum trhu z hlediska různých komodit či geografického vymezení. Data o spotřebitelských trzích, o kapitálovém trhu, o jednotlivých ekonomikách světa můžete najít i na stránkách statistických úřadů, jiná nejsou volně dostupná. Na semináři vás naučíme pracovat i s licencovanými databázemi IMF eLibrary, OECD iLibrary, které poskytují údaje trzích.
Kde získat důvěryhodná data (demografie a základní makroekonomické údaje)
Téměř ke všemu dnes potřebujete data. V rámci práce se představíme data ze statistických úřadů, Word Bank apod. Na semináři vás naučíme pracovat i s licencovanými databázemi IMF eLibrary, OECD iLibrary, kkteré poskytují údaje o ekonomických indikátorech včetně dalších zajímavých statistických ukazatelů, zpráv a analýz. Kromě demografických údajů projdeme i statistiky benefitů a mezd, zaměstnanosti, podnikatelského prostředí, HDP, úrokových sazeb apod.
Jak používat Grammarly a Deepl při psaní odborných textů
Psaní odborných textů v angličtině bývá obvykle součástí studia, ale i akademické praxe. Tento seminář vám poskytne náhled do světa moderních nástrojů pro jazykovou korekci a překlad, využití platforem Grammarly a Deepl k vylepšení gramatiky, stylistiky a přesnosti vašich odborných textů, využití dalších volně dostupných nástrojů. Zároveň vám budou představeny konkrétní kroky a postup, jak používat tyto nástroje ve vaší každodenní praxi a maximalizovat jejich užitek.
Jak využít myšlenkové mapy pro zefektivnění studia
Seminář se zaměří na představení a praktické vyzkoušení jedné z velmi užitečných technik – myšlenkových map. S pomocí papíru i softwarových nástrojů si zkusíte, jak lze graficky zaznamenávat nápady, třídit si myšlenky, připravovat podklady pro prezentaci nebo zpracovávat nová studijní témata. V závěru semináře bude prostor pro dotazy a sdílení zkušeností.
Věda a publikování
Web of Science a Scopus v akademické praxi: proč je používat a jak se vyznat v metrikách
Citační rejstříky jsou specifické databáze mapující citovanost jednotlivých časopisů, článků, konferenčních příspěvků nebo autorů. Na semináři si obě nejrozšířenější databáze nejprve představíme a ukážeme si, jak v nich postupovat při hledání zdrojů pro naši vlastní odbornou práci a jak vytipovat nejcitovanější články (a tím i autory) v oboru.
Ve druhé části se zaměříme na možnosti, které citační rejstříky nabízí publikujícím autorům, a dozvíte se:
- jak najít nejkvalitnější časopisy v oboru,
- jak vyhodnotit, zda jsou vhodné k publikování vlastních děl,
- co jsou a jaký mají význam zkratky jako IF, SJR, AIS a kde takové údaje hledat.
Jak se propagovat jako vědec: autorské profily, identifikátory a citační ohlas
Součástí akademické praxe je dnes také prezentování výsledků vlastní badatelské činnosti v online prostředí. To zahrnuje jak tvorbu a správu autorských profilů a identifikátorů, tak monitoring citačních vazeb. Na semináři Vás seznámíme s tím, jak si spravovat autorský profil v tzv. citačních rejstřících Web of Science a Scopus. Součástí bude také představení indikátorů, které tyto databáze používají k zachycení publikační činnosti jednotlivých vědců, a ukázka možností, jak zjistit citační ohlas vlastních prací. Dále se zaměříme na tvorbu a správu autorských profilů v databázi Google Scholar a možnosti prezentace na sociální síti ResearchGate. V neposlední řadě představíme mezinárodně uznávaný a rozšířený identifikátor autorů ORCID, způsob jeho založení, správy, ale i propojení s dalšími profily (Scopus, WoS).
Open science a proč se o ni zajímat
Co si představit pod pojmem Open Science, který možná slýcháte čím dál častěji, a proč byste se o něj mohli zajímat i vy?
Otevřená věda se pomalu, ale jistě stává jedním z trendů v přístupu k vědeckým výsledkům a při správě výzkumných dat na evropské i světové úrovni. Zároveň je uplatňování těchto principů také součástí řešení výzkumných projektů, a to i v programech GA ČR a TA ČR.
V našem úvodním semináři Vás seznámíme se základními tématy, přístupy a pojmy otevřené vědy.
Seminář je určen pro doktorské studenty i vědce, kteří s otevřenou vědou zatím nemají mnoho zkušeností a potřebují se zorientovat v tématu.
Semináře do výuky
Knihovna poskytuje semináře i do výuky konkrétních předmětů. Pokud vás některé téma zaujalo, kontaktujte nás na i-servis@vse.cz, abychom domluvili detaily semináře. Aby byl seminář knihovny v předmětu užitečný, je vhodné a potřebné ho co nejvíce provázat s učivem předmětu, a měl by i tematicky navazovat na probíranou látku.
Při domlouvání seminářů do výuky je tedy zvykem, že s vyučujícím
- před seminářem společně připravíme, jak provázat seminář a výuku a zamyslíme se také např. nad zadáním domácího úkolu studentům a
- vyučující je na semináři přítomen a seminář uvede, tj. zasadí do kontextu celého kurzu, příp. doplní výklad, pokud to uzná za vhodné vzhledem k cílům kurzu.
Do bakalářských a diplomových seminářů zařazujeme obvykle e-zdroje a pravidla správného citování.