Relevantní informační zdroje mimo VŠE
Ačkoliv VŠE poskytuje prostřednictvím CIKS VŠE bohatou nabídku tištěných a elektronických informačních zdrojů, tak samozřejmě nelze z rozpočtových důvodů zajistit dostupnost kompletní české i zahraniční produkce všech možných placených informačních zdrojů, které pokrývají znalostní záběr VŠE.
Většina veřejných institucí a vysokých škol umožňuje široké veřejnosti využívat svoje knihovny a informační střediska, kde po osobní registraci nabízí svým uživatelům mimo jiné popř. také vzdálený přístup k elektronickým informačním zdrojům (např. v Národní knihovně ČR nebo Národní technické knihovně).
Jako inspiraci jsme pro vás vybrali několik veřejných knihoven z oblasti hlavního města Prahy, které jsou svým tematickým záběrem zajímavé pro akademickou obec VŠE:
- Knihovna CERGE-EI
- Knihovna Akademie věd ČR
- Národní knihovna České republiky
- Národní technická knihovna
- Odborná knihovna České národní banky
- Odborná knihovna Ministerstva financí ČR
- Parlamentní knihovna
- Ústřední statistická knihovna
Pokud se chcete zorientovat v celkové nabídce tištěných publikací, které jsou zpřístupněny v jednotlivých veřejných knihovnách apod. v ČR, nebo si vytipovat knihovny, které mají ve svém fondu vhodné publikace pro oblast vašeho zájmu, použijte Souborný katalog ČR, kde u každého bibliografického záznamu publikace máte mimo jiné v kolonce „Ve fondu“ informace o knihovně, která daný dokument vlastní.
Souborný katalog ČR
Kromě placených informačních zdrojů lze využít i širokou nabídku kvalitních volně dostupných informačních zdrojů na internetu s tzv. otevřeným přístupem (open access).
K dispozici jsou jak jednotlivé časopisy, tak i celé digitální knihovny (tzv. repozitáře), které obsahují elektronickou produkci jednotlivých institucí nebo vědních oborů. Pro vytipování relevantních časopisů a repozitářů s volně dostupnými plnými texty jsou příhodné následující katalogy:
Katalogy časopisů s otevřeným přístupem
Katalogy digitálních knihoven (repozitářů)