Jak půjčit (rezervovat, prodloužit, vrátit) knihu

Studenti, zaměstnanci a externí uživatelé knihovny s průkazem D použijí pro přihlášení do katalogu Aleph uživatelské jméno a heslo do InSISu (Přihlášení InSIS). Externí uživatelé s průkazem B se přihlásí číslem karty a nastaveným heslem (Přihlášení – ostatní).

Dokument z uzavřených skladů

který si chcete zapůjčit domů nebo si jej rezervovat, je nutné objednat prostřednictvím on-line katalogu:

• přihlásíte se uživatelským jménem a heslem
  • vyhledáte požadovaný titul
  • zobrazíte si jednotky (např. Knihovna Žižkov-sklad, Studijní knihovna JM-sklad)
  • je-li požadovaný dokument na místě, kliknete na požadavek a potvrdíte
    Kniha je připravena k vyzvednutí u výpůjčního pultu zpravidla do 30 minut po objednání a po 3 pracovní dny.
  • pokud je dokument vypůjčený, je možné ho rezervovat
    Postup je stejný jako u objednávky volného exempláře, k vyzvednutí je uživatel vyzván e-mailem. Rezervovanou knihu je třeba vyzvednout do týdne. Poplatek za vyřízení rezervace činí 10,- Kč.
  • Veškeré informace o svém čtenářském kontě najdete pod tlačítkem Uživatel.

Dokument z volného výběru

ve studovnách si vyhledáte na polici podle hřbetního štítku a předáte k vypůjčení knihovníkovi

• na Žižkově u služebního pultu ve studovně
  • na Jižním Městě u výpůjčního pultu v Hlavní studovně

Výpůjční doba

je vždy uvedena v katalogu v záznamu každé jednotky. K vypůjčení knihy použijete vaši identifikační kartu.

• na 1 měsíc“ – výpůjční doba 35 dnů, možno 2x prodloužit
  • krátkodobá“ – výpůjčka na 1 týden ze studovny na Žižkově, možno 2x prodloužit (knihy jsou značeny žlutě)
  • prezenční“ – půjčuje se výjimečně, výpůjčka ze studoven tzv. „přes noc“ (půjčení před koncem provozní doby, vrácení do 10:00 hod. následujícího pracovního dne). Knihy v jediném exempláři, časopisy, encyklopedie a historický fond se nepůjčují. Výpůjčku nelze prodloužit. Knihovna nemá povinnost knihy z prezenčního fondu půjčovat a má právo uživateli výpůjčku odmítnout.

Knihy objednané z knihoven „Točná“ a „Chris Tame Library“ se půjčují v knihovně na Žižkově do 15 pracovních dnů od objednání.

Možnost vypůjčení knih umístěných na katedrách si domluvte přímo na příslušné katedře nebo pracovišti (zpravidla je nejlepší obracet se na sekretářku).

Knihy a skripta si můžete vypůjčit i na letní prázdniny, výpůjční doba je prodloužena tak, abyste knihy mohli vrátit až na počátku semestru v září.

Výpůjčky si můžete prodloužit

• sami z on-line katalogu (volba Uživatel, Prodloužit)
  • osobně u výpůjčního pultu
  • telefonicky – 224 095 581 (Žižkov) nebo 224 094 397 (Jižní Město)
  • e-mailem (prodluz@vse.cz) nejméně 1 den před vypršením výpůjční doby

Krátkodobé výpůjčky mohou být 2x automaticky prodlouženy. Prodloužení proběhne automaticky pouze v případě, že kniha nebude rezervována a na uživatelském kontě nebudou evidovány nevrácené knihy s překročenou výpůjční dobou a neuhrazené poplatky.

Pokud je dokument rezervovaný, nelze výpůjčku prodloužit!

Při vrácení knih se identifikační karta nepředkládá. Knihy lze vrátit u výpůjčního pultu v knihovně na Žižkově nebo Jižním Městě nebo je možné využít bibliobox v 1. patře Staré budovy (kniha bude vrácena z vašeho konta následující pracovní den). Knihy ze Studijní knihovny na Jižním Městě je možné vracet na Žižkově a opačně. V krajním případě je možné knihy vrátit Českou poštou nebo kurýrní společností.