Jak citovat pomocí Better BibTeX pro Zotero při psaní v LaTeXu

Better BibTeX pro Zotero je rozšíření, které vylepšuje podporu Zotero pro uživatele LaTeXu. Umožňuje vám automaticky generovat klíče BibTeX, exportovat vaši knihovnu ve formátu vhodném pro LaTeX a snadno citovat. Tento návod vás provede procesem nastavení Better BibTeX pro Zotero a jeho použitím při psaní textu v LaTeXu.

Co budete potřebovat

• Nainstalované Zotero, do kterého doplníme potřebné rozšíření (viz níže)
  • Distribuce LaTeXu (TeX Live, MiKTeX, MacTeX atd.)
  • Textový editor pro LaTeX

Instalace doplňku Better BibTeX for Zotero

1. Otevřete Zotero: Spusťte aplikaci Zotero.
  2. Stáhněte si Better BibTeX for Zotero: Stažený soubor má příponu .xpi
  3. Přejděte na Nástroje a nainstalujte rozšíření: V menu klikněte na Nástroje a poté na Doplňky. Přes ikonu ozubeného kolečka otevřete nabídku „Instalovat doplněk ze souboru“. Vyberte stažený soubor zotero-better-bibtex-x.x.xxx.xpi. (písmeno x nahrazuje čísla verzí) a projděte celý proces instalace.
  4. Restartujte Zotero: Možná budete muset Zotero restartovat, aby se dokončila instalace.

Konfigurace Better BibTeX

1. Otevřete Nastavení: V Zotero přejděte na Upravit > Nastavení.
  2. Přejděte na Better BibTeX: Měli byste vidět novou záložku pro Better BibTeX. Klikněte na ni.
  3. Nastavte formát citovacího klíče (Citation Key): Můžete si přizpůsobit, jak Better BibTeX generuje citovací klíče. Výchozí nastavení je obvykle dostatečné.
  4. Automatický export: Aktivujte tuto funkci, pokud chcete, aby se vaše knihovna automaticky exportovala při změnách.
  5. Alternativně můžete vybrat konkrétní reference, které chcete exportovat, a vytvořit si ručně bib soubor.

V Zoteru se vám v informacích o konkrétním záznamu objeví i příslušné citovací klíče (Citation Key):

Použití

Použití je zřejmé z následujícího obrázku. Seznam literatury vkládáte pomocí příkazu \bibliography, jednotlivé citace pak pomocí \cite.

Kompilace

Spusťte LaTeX, poté BibTeX a znovu LaTeX, aby se aktualizoval seznam literatury a jednotlivé citace.