Jak na synchronizaci zvýrazněného textu

Zvýrazňujete si při čtení? Pokud ano, asi jste už řešili několik problémů, které se objeví, když chcete se zvýrazněnými pasážemi pracovat dál.

První problém se týká počtu aplikací. Namátkou: Zotero nebo jiný citační nástroj, Instapaper, Kindle nebo jiná čtečka e-knih, volně ložené PDF soubory. A pak celý nedigitální svět. U některých je možné zvýrazněné pasáže exportovat/ukládat (Zotero má hezkou funkcionalitu pro vytvoření interní poznámky ze všech zvýraznění), někde je problém už jen samotné vyznačení toho, co chcete zvýraznit.

Druhý problém je s odkazováním. Obvyklý use case je: zvýrazním, dočtu, zapomenu. Více žádoucí use case může obsahovat i možnost někde mít odkaz na zvýrazněný text, ideálně s vlastní poznámkou (nevěřili byste, o kolik méně textu vyznačíte, když si ke každému zvýraznění máte vlastními slovy dopsat nějaké shrnutí). Ideálně tedy chceme na kliknutí propojit s původním dokumentem. Spoiler alert: dnes to nevyřešíme, ale budeme se tomu věnovat někdy příště.

Třetí problém souvisí se zapamatováním. V ideálním světě si všechno vyznačené zapamatujete a stane se to součástí vašeho know-how. V reálném světě je třeba si tyhle kousky zvýrazněného moudra v nějakých intervalech připomínat.

Moc aplikací, které by řešily všechny výše uvedené problémy, neexistuje. Mezi obvykle doporučované patří Readwise, nástroj, který je placený a který umožňuje propojení zvýrazněných pasáží textu a poznámek. Umí také připomínat zvýrazněné pasáže (Daily Review, viz třetí problém) a můžete si dokonce nastavit, jak často která zvýraznění chcete vidět. Na rozdíl od nástrojů, které na webu knihovny doporučujeme, nejde o aplikaci zdarma: plný přístup stojí měsíčně několik dolarů. Ale snadno si můžete zřídit zkušební přístup a vyzkoušet.