Vyhovuje vám, jak si píšete poznámky?
Poznámky jako nevyužitelná hromada chaosu. Čtením textu si většinou nic nezapamatujeme. Proto si píšeme poznámky. Ukládáme zajímavé stránky, zvýrazňujeme kousky textu, vypisujeme zajímavé myšlenky, máme pak stovky poznámek a hromadu chaosu. Udělejme ale napřed krok stranou.
Proč si zvýrazňujete ve čteném textu nebo píšete poznámky?
- Teď: pro lepší porozumění. To funguje.
- Do budoucna: až se budete k tématu vracet, nechcete všechno procházet znovu.
Aby to bylo efektivní: Existuje mnoho různých přístupů. Jedním z nich je metoda, kterou proslavil jeden z nejproduktivnějších autorů, sociolog Niklas Luhmann. Jeho systém psaní poznámek a práce s nimi (zettelkasten) mu umožnil publikovat desítky knih a stovky článků.
Ve zkratce o co jde:
- Dělejte si poznámky a pište si je vlastními slovy (nutí vás to přesněji formulovat myšlenky).
- Rozlišujte tři typy poznámek
- Fleeting notes – cokoli vás napadne a chcete si poznamenat
- Literature notes – vlastními slovy popsáno, co jste kde četli, viděli atd., včetně odkazu na zdroj.
- Permanent notes – poznámky, které jsou výsledkem vašeho přemýšlení a propojování literature notes. Jednotlivé (nové) myšlenky, obvykle vycházející z literature notes.
- Propojujte.
Krátké shrnutí vám nestačí? Systém je výborně popsán v knize Jak si dělat chytré poznámky: čtěte, pište a přemýšlejte s pomocí legendární metody zettelkasten.
Aplikace pro počítače i mobily: Od dob Luhmanna k tomu existují i softwarové nástroje, např. Obsidian, Roam Research nebo Logseq. Základní vlastností těchto nástrojů je možnost propojovat poznámky (jasně – links, ale taky backlinks, tedy z konkrétní poznámky vidíte, odkud jste se na ni odkazovali).
Zajímá vás to? V dalších příspěvcích se ponoříme do větších detailů včetně ukázek softwarových nástrojů.