ORCID

Jedná se o jednoznačnou identifikaci publikujícího vědce prostřednictvím unikátního kódu. ORCID byl založen neziskovou organizací z USA jako reakce na identifikátor ResearcherID, který spravuje společnost Clarivate Analytics provozující Web of Science. Stejně tak v citační databázi Scopus funguje Scopus Author ID, který je zde autorům přidělován automaticky. Návod na vytvoření profilu ORCID najdete např. zde nebo níže přímo skrz repozitář VŠE.

Hlavní výhody ORCID pro vědeckou komunitu spočívají v tom, že tato identifikace je mezinárodní, jednoznačná a trvalá. Autor se tedy může snadno odlišit od svých jmenovců, a to i z jiných zemí. Zároveň mu identifikace zůstává i v případě změny jména např. po svatbě.

 

ORCID: Návod na vytvoření profilu

1. Otevřete stránku  https://repozitar.vse.cz/orcid/connect a po přihlášení pomocí uživatelských údajů ke školnímu účtu budete vyzváni k registraci pomocí systému ORCID.

2. Na formuláři vyplníte jméno, příjmení a e-mail (@vse.cz). Následně zkontrolujete podle návrhů, zda nemáte již ORCID založen.

3. Vložíte a potvrdíte heslo.

4. Nakonec nastavíte viditelnost Vašeho profilu a potvrdíte souhlas s podmínkami užití.

5. Autorizováním přístupu umožníte propojit repozitář VŠE s Vaším profilem.

6. Po dokončení registrace Vám přijde e-mail s výzvou k ověření Vašeho e-mailu a dalšími informacemi, jak s Vaším identifikátorem pracovat a jak přidávat do profilu informace.