Paul Michael Romer

Paul Michael Romer se narodil v Coloradu, má čtyři bratry a dvě sestry. Absolvoval Phillips Exeter Academy, poté na University of Chicago získal titul B.S. v matematice a po studiu na Massachusetts Institute of Technology and Queen’s University také doktorát z ekonomie.

Profesor Romer je zakládajícím ředitelem NYU Stern Urbanization Project. Projekt Urbanizace provádí aplikovaný výzkum mnoha způsobů, jak mohou tvůrci politik v rozvojovém světě využít rychlý růst měst k vytváření ekonomických příležitostí a provádět systémovou sociální reformu. P. Romer je také profesorem na univerzitě v New Yorku a ředitel NYU Marron Institute of Urban Management. Marron prohlubuje základní porozumění měst tím, že pracuje s občanskými inovátory s cílem zlepšit řízení měst. Před příchodem do NYU profesor Romer vyučoval na Kalifornské univerzitě v Berkeley, na University of Chicago, University of  Rochester, na Graduate School of Business a na Stanford University.

V roce 2001 dočasně opustil akademickou sféru a založil společnost Aplia, zabývající se vzdělávacími technologiemi, zaměřenou na zvýšení úsilí studentů a angažovanosti ve třídách.

P. Romer je výzkumným pracovníkem Národního úřadu pro ekonomický výzkum a členem Americké akademie umění a věd. Je nerezidentským učencem jak v Centru pro globální rozvoj ve Washingtonu, D.C., tak v Institutu Macdonald-Laurier v Ottawě v Ontariu. V roce 2002 obdržel cenu Recktenwald za práci na úloze myšlenek při udržování hospodářského růstu. Pracuje ve správní radě pro Carnegieho nadaci pro rozvoj výuky. Je rovněž členem představenstva společnosti Community Solutions, národní neziskové organizace zaměřené na posílení společenstev a ukončení bezdomovectví.

Nobelovu cenu v roce 2018 získal, spolu s Williamem Nordhausem, za „integraci technologických změn do dlouhodobé makroekonomické analýzy“.

Zobrazit publikace v katalogu
Paul Michael Romer