Philip Hallen Dybvig

Philip Hallen Dybvig se narodil 22. května 1955. Vyrůstal ve městě Dayton, Ohio. V roce 1976 získal na Indiana University bakalářský titul v matematice a fyzice. Poté studoval na University of Pensylvania a následně na Yale University, kde v roce 1978 obhájil tituly MA a MPhil a o rok později také PhD z ekonomie. Po získání doktorátu krátce působil jako odborný asistent na Princeton University, poté se vrátil na Yale, kde se stal řádným profesorem. V současné době působí jako Boatmen’s Bancshares profesor bankovnictví a financí na  Olin Business School, která je součástí Washington University in St. Louis.

Dybvig se specializuje na oceňování aktiv, investice a korporátní řízení. Většina jeho výzkumu poskytla základní teoretickou analýzu praktických problémů. Jeho nejznámější článek je Diamond and Dybvig (Journal of Political Economy 1983). Tento článek představuje model Diamond-Dybvig, odvozený s Dougem Diamondem v Chicagu, který je pilířem moderní bankovní teorie. Ukazuje, jak může být instituce s aktivy s dlouhou dobou splatnosti a závazky s krátkou dobou splatnosti nestabilní. Po čtyřiceti letech je stále široce používán akademiky a regulačními orgány a je jedním z nejcitovanějších článků ve finanční a ekonomické literatuře. Mnoho prominentních ekonomů si myslí, že je základním dokumentem pro pochopení finančních krizí, a někteří z nich tvrdí, že to zabránilo tomu, aby se finanční krize v roce 2008 stala druhou velkou depresí.

V průběhu let P. Dybvig pracoval na široké škále témat. Jeho nedávná práce například zahrnuje práci na protikorupční kampani v Číně, zachování kapitálu pro vzdělávací dotace a hazardní hry ve firmách. Byl aktivním konzultantem, většinou aplikoval kvantitativní modely na praktické problémy v oblasti investic, zejména v oblasti fixního příjmu a alokace aktiv. Jeho výzkum o alokaci aktiv a pravidlech výdajů na vzdělávací dotace získal první cenu Commonfund za „originální výzkum se silným potenciálem ovlivnit praxi“.

Dybvig byl prezidentem Western Finance Association v letech 2002 až 2003 a byl redaktorem nebo přidruženým redaktorem několika časopisů, včetně Review of Financial Studies, Journal of Economic Theory, Finance and Stochastics, Journal of Finance, Journal of Financial Intermediation, Journal of Financial and Quantitative Analysis a Review of Financial Studies.

V roce 2022 mu byla spolu s Douglasem Diamondem a Benem Shalom Bernankem udělena Cena Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela, tzv. Nobelova cena za ekonomii „za výzkum bank a finančních krizí“. Jak uvedla švédská Královská akademie věd „laureáti výrazně zlepšili chápání role bank v ekonomice, zejména během finančních krizí. Důležitým zjištěním v jejich výzkumu je, proč je životně důležité vyhnout se kolapsům bank“.

Zobrazit publikace v katalogu
Philip Hallen Dybvig