George Arthur Akerlof

George Arthur Akerlof se narodil 17. června 1940 ve městě New Haven, ve státě Connecticut. George A. Akerlof je profesorem na University of California v Berkeley. Studoval na Yale University, kterou ukončil v roce 1962, v roce 1966 mu byl udělen titul Ph.D. na Massachusetts Institute of Technology. V letech 1966 – 1970 pracoval jako Assistant Professor na University of California v Berkley. V roce 1967 odešel na rok do Indian Statistical Institute v New Delhi. V období 1973 – 1974 pracoval jako Senior Economist v Council of Economic Advisors (Rada ekonomických poradců). Působil v úřadu Federálních rezerv ve Washingtonu, D.C. (1978 – 1980). Jako profesor vyučoval na London School of Economics (1978 – 1980). Od roku 1980 je profesorem na University of California v Berkeley. Brookings Institution ho v roce 1994 jmenovala svým Senior Fellow. Akerlof byl viceprezidentem Americké ekonomické asociace, je členem Ekonometrické společnosti (Econometric Society) a Americké akademie umění a věd. Byl ředitelem Národního úřadu pro ekonomický výzkum, v roce 2000 mu byl udělen čestný doktorát University of Zurich. V roce 2001 mu byla udělena společně s Michaelem Spencem ze Stanford University a Josephem Stiglitzem z Columbia University Královskou švédskou Akademií věd Nobelova cena za ekonomii za jejich „analýzu trhů s asymetrickými informacemi“.

Na Massachusetts Institute of Technology se věnoval teorii růstu. Akerlof se jako ekonom zabýval Keynesianskou makroekonomií, snažil se postavit Keynesianskou ekonomii na mikroekonomických předpokladech. Vytvořil model odstupňovaných mezd a utváření cen. Hledal důvody, proč existuje nezaměstnanost, proč existuje nedobrovolná nezaměstnanost, vytvořil teorii nezaměstnanosti založené na produktivní mzdě. Také se zajímal, zda by s použitím dokonalých informací mohla mít monetární politika reálné ekonomické dopady.

V prvním roce, který strávil na Berkeley, napsal práci Market for „Lemons“, což je práce za kterou v roce 2001 dostal Nobelovu cenu. Akerlof zde poprvé ilustroval, jak závažné důsledky může mít přítomnost asymetrické informace pro výsledky tržní směny a obecně pro fungování tržního mechanismu. Model asymetrické informace ilustroval na příkladu trhu ojetých automobilů, kterým se ve Spojených státech říká „lemons“. V jiné své práci George Akerlof analyzoval řadu dalších příkladů asymetrické informace, např. v oblasti kastovních systémů, pracovních podmínek v továrnách či při uzavírání smluv mezi majitelem půdy a nájemníky, kteří půdu obdělávají.

Později se také věnoval problematice chudoby a politickým otázkám, jako např. ekonomickou strategií pro Východní Německo v době sjednocení nebo důvody narůstajícího počtu dětí narozeným mimo manželství ve Spojených státech.

George Akerlof napsal např. Teorie produktivní mzdy na trhu práce (Efficiency Wage Theories of the Labor Market, 1986).

Od roku 1978 je G. Akerlof ženatý. Životní družkou se mu stala Janet Yellen, od února 2014 vedoucí Americkou centrální banku Fed. S Janet Yellen vychoval Akerlof syna Roberta.

Knihy

AKERLOF, G. A. An Economic Theorist´s Book of Tales. Cambridge University Press, 1984.

AKERLOF, G. A. Efficiency Wage Theories of the Labor Market. Edited by Janet Yellen. Cambridge University Press, 1986.

Články

AKERLOF, G. A. Stability, Marginal Products, Putty and Clay. In K. Shell (ed.), The Theory of Optimal Economic Growth, MIT Press, 1967.

AKERLOF, G. A., NORDHAUS, W. Balanced Growth – A Razor´s Edge?. International Economic Review, October 1967.

AKERLOF, G. A. Structural Unemployment in a Neoclassical Framework. Journal of Political Economy, May/June 1969.

AKERLOF, G. A., STIGLITZ, J. Capital. Wages, and Structural Unemployment. Economic Journal, June 1969.

AKERLOF, G. A. Relative Wages and the Rate of Inflation. Quarterly Journal of Economics, August 1969.

AKERLOF, G. A. Centre-State Fiscal Relations in India. Indian Economic Review, October 1969.

AKERLOF, G. A. The Market for „Lemons“: Quality Uncertainty and the Market Mechanism. Quarterly Journal of Economics, August 1970.

AKERLOF, G. A., BURMEISTER, E. Substitution in a General Equilibrium Framework. Journal of Economic Theory, December 1970.

AKERLOF, G. A. The Demand for Money: A General-Equilibrium Inventory-Theoretic Approach. Review of Economic Studies, January 1973.

AKERLOF, G. A. Inflationary Tales Told by Static Models. American Economic Review, May 1976.

AKERLOF, G. A. A Reply to Professor Heal. Quarterly Journal of Economics, August 1976.

AKERLOF, G. A. The Economics of Caste and of the Rat-Race and Other Woeful Tales. Quarterly Journal of Economics, November 1976.

AKERLOF, G. A. The Economics of „Tagging“ as Applied to the Optimal Income Tax and Other Things. American Economic Review, March 1978.

AKERLOF, G. A. The Microfoundations of a Flow of Funds Theory of the Demand for Money. Journal of Economic Theory, June 1978.

AKERLOF, G. A., MILBOURNE, R. New Calculations of Income and Interest Elasticities in Tobin´s Model of the Transactions Demand for Money. Review of Economics and Statistics, November 1978.

AKERLOF, G. A. Irving Fisher on His Head: The Consequences of Target -Threshold Monitoring of Bank Accounts. Quarterly Journal of Economics, May 1979.

AKERLOF, G. A. The Case Against Conservative Macro Economics. Economica, August 1979.

AKERLOF, G. A., MIYAZAKI, H. The Implicit Contract Theory of Unemployment Meets the Wage Bill Argument. Review of Economics Studies, January 1980.

AKERLOF, G. A. A Theory of Social Customs, of which Unemployment May be One Consequence. Quarterly Journal of Economics, June 1980.

AKERLOF, G. A., MILBOURNE, R. Irving Fisher on His Head II: The Consequence of the Timing of Payments for the Demand for Money. Quarterly Journal of Economics, August 1980.

Zobrazit publikace v katalogu
George Arthur Akerlof