Ben Shalom Bernanke

Ben Shalom Bernanke se narodil 13. 12. 1953 v Augustě ve státě Georgia do židovské rodiny. Jeho matka byla učitelkou na základní škole, otec byl lékárníkem. Mladší bratr Seth je právníkem v Severní Karolíně, sestra Sharon je dlouholetou manažerkou na Berklee College of Music v Bostonu.

Dětství strávil Ben Bernanke v Dillonu v Jižní Karolíně. Na střední škole byl premiantem, hrál v kapele a zúčastnil se úspěšně řady soutěží. Během studia také pracoval na stavbě nebo v zábavním parku, ve kterém si přivydělával i později při studiu na univerzitě.

V roce 1971 nastoupil na Harvard University, kde získal v roce 1975 titul AB a AM. Studium ukončil  v roce 1979 obhajobou PhD na Massachusetts Institute of Technology (MIT).

V letech 1979-1985 učil na Stanford Graduate School of Business a působil jako hostující profesor na New York University a MIT. Od roku 1996 do června 2005 byl stálým profesorem na Princeton University, kde do roku 2002 řídil katedru ekonomie. Během své akademické kariéry se zabýval zejména výzkumem ekonomického původu velké hospodářské krize ze 30. let 20. století.

Od 5. srpna 2002 do 21. června 2005 byl členem Rady guvernérů Federálního rezervního systému, navrhl Bernankeho doktrínu, která se zabývá kroky, které může Fed udělat, aby zabránil deflaci, a poté je v praxi provedl při řešení krize. Poprvé také diskutoval o „velké umírněnosti“ – teorii, že volatilita tradičních hospodářských cyklů v posledních desetiletích poklesla v důsledku strukturálních změn, ke kterým došlo v mezinárodní ekonomice, zejména zvýšení ekonomické stability rozvojových zemí a snížení vlivu makroekonomické (měnové a fiskální) politiky. Od 21. června 2005 do 31. ledna 2006 působil jako předseda Rady ekonomických poradců prezidenta a od 1. února 2006 do 31. ledna 2014 jako předseda Rady guvernérů Federálního rezervního systému. K jeho znovuzvolení v roce 2009 přispělo zejména kladné hodnocení řízení měnové politiky na začátku měnové krize, zejména to, že odvrátil kolaps finančního systému a ekonomiky.  Po odchodu z Fedu působí jako ekonomický expert v odborném institutu Brookings Institution.

Ben Shalom Bernanke patří mezi přední světové ekonomy, v minulosti se často vyslovoval pro větší transparentnost měnové politiky. Během své kariéry publikoval mnoho článků o řadě ekonomických problémů, včetně měnové politiky a makroekonomie, je autorem několika odborných knih a dvou učebnic. Je také držitelem Guggenheimova stipendia a Sloanova stipendia, členem Ekonometrické společnosti a Americké akademie umění a věd. Působil jako ředitel Programu monetární ekonomiky Národního úřadu pro ekonomický výzkum (NBER), jako člen NBER’s Business Cycle Dating Committee nebo president American Economic Association. V roce 2001 byl jmenován redaktorem American Economic Review. Patří mezi 50 nejpublikovanějších ekonomů na světě podle IDEAS/RePEc.

V roce 2022 mu byla spolu s Douglasem Diamondem a Philipem H. Dybvigem udělena Cena Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela, tzv. Nobelova cena za ekonomii „za výzkum bank a finančních krizí“. Jak uvedla švédská Královská akademie věd „laureáti výrazně zlepšili chápání role bank v ekonomice, zejména během finančních krizí. Důležitým zjištěním v jejich výzkumu je, proč je životně důležité vyhnout se kolapsům bank“.

Ben je ženatý, jeho manželka je také absolventkou MIT a nyní pracuje jako učitelka. Mají syna Joela a dceru Alyssu. Je vášnivým fanouškem baseballového týmu Washington Nationals a často nechybí na jeho zápasech.

Zobrazit publikace v katalogu
Ben Shalom Bernanke