Citační manažer Zotero

Knihovna VŠE doporučuje používat pro správu citací zdarma dostupný nástroj Zotero. Tento software lze nainstalovat buď jako rozšíření Firefoxu, nebo jako samostatnou aplikaci.

Videonávod: instalace a použití citačního manažeru Zotero

Připravili jsme pro vás stručné návody k citační normě ČSN ISO 690 a k instalaci a používání citačního software Zotero.

 

ISO 690 Zotero

Knihovna VŠE nabízí semináře k citační normě a používání citačních manažerů. Jejich aktuální přehled vždy najdete v kalendáři akcí na akce.vse.cz. Pomůžeme vám také s nastavením programu – kontaktujte nás nejlépe e-mailem na adrese i-servis@vse.cz.

Nabízíme také školení pro katedry o nové citační normě a použití Zotera. Školení trvá cca hodinu a lze ho např. zařadit do programu schůze katedry nebo na setkání doktorandů oboru.

Kontakt: i-servis@vse.cz.

Co jsou citační manažery, k čemu je lze použít

Citační manažery vám umožňují ukládat bibliografické záznamy různých dokumentů (knih, článků z časopisů, příspěvků z konferencí atd.) do jedné databáze. Ke každému typu dokumentu se ukládají všechny údaje, které je nutné nebo doporučené uvádět při citování dokumentu – např. autor, název díla, vydavatel, rok vydání, ISBN, ISSN, sborník a další, vždy podle typu dokumentu. Nemusíte tedy tyto údaje pracně přepisovat, citační manažer je uloží za vás. Kvalitní citační software umí pracovat s mnoha různými informačními zdroji (knihovny, elektronické databáze, repozitáře atd.).

Kromě ukládání můžete v dobrých citačních manažerech třídit uložené záznamy do složek, dopisovat k nim poznámky, provázat je s plnými texty v PDF nebo ukládat snímky www stránek pro pozdější použití.

Důležitou částí funkčnosti citačních manažerů je spolupráce s textovým editorem. Umožní vám při psaní textu vybrat příslušný záznam z databáze, vložit tento záznam ve správném formátu do dokumentu a na závěr vygenerovat seznam použitých zdrojů. Dobré citační manažery podporují řadu různých citačních stylů, tj. formátů, ve kterých se odkazy na literaturu uvádějí.